fbpx

Ar verta registruotis PVM mokėtoju?

Ar verta registruotis PVM mokėtoju?

 

Ne retai prieš steigiant įmonę PVM mokėjimas būsimiems įmonių savininkams atrodo arba kaip tamsus ir neįžengiamas miškas, arba kaip kone neišsemiama galimybių oazė. Iš tiesų, neteisūs nei vieni. Ar verta registruotis PVM mokėtoju priklauso tik nuo jūsų veiklos ir nuo konkrečios verslo situacijos. Be to, šiek tiek nuliūdinsime: savanoriškai tapti PVM mokėtoju nebėra taip paprasta, o VMI ne tik kad ne itin noriai suteikia PVM mokėtojo statusą, bet ne retai jį ir… atima. Tačiau pabandykime praverti paslapties šydą – verta ar neverta registruotis PVM mokėtoju?

Pasiruošimas tapti PVM mokėtoju

 

Prieš svarstant, ar verta tapti PVM mokėtoju, svarbu atsakyti sau į keletą esminių klausimų:

  • Ar įvertinote, jog tapus PVM mokėtoju, jūsų sąskaitos, išrašomos klientams, padidės? Nuo kiekvienos išrašytos sąskaitos klientui turėsite sumokėti 21% dydžio PVM. Tad natūralu, kad juos norėsite mokėti ne iš savo kišenės – greičiausiai kelsite prekių ar paslaugų kainas. Kaip į tai sureaguos jūsų klientai?
  • Ar jūsų klientai taip pat PVM mokėtojai? Jei taip – pirmasis jūsų klausimas išsisprendžia savaime. Tačiau jei didžioji dalis jūsų klientų yra ne PVM mokėtojai, neatmeskite galimybės, jog jie gali ieškoti, kur tas pačias paslaugas ar prekes gauti pigiau.
  • Ar jūsų konkurentai yra PVM mokėtojai? Jei taip – puiku, tad telieka išlaikyti konkurencingą kainą. Tačiau jei rinkoje nemažai ne PVM mokėtojų, teks rimtai pagalvoti apie kainodarą ir galbūt net susimažinti pelningumą – juk nenorite prarasti klientų, tiesa?
  • Ar įvertinote, jog padidės jūsų išlaidos buhalterinei apskaitai? PVM mokėtojai kiekvieną mėnesį turi pateikti nustatytos formos ataskaitas VMI ir mokėti PVM. Tad jūsų buhalterija tikrai turės daugiau darbo. Būtinai apgalvokite ir tai.
  • Koks jūsų pajamų ir išlaidų santykis? Ar išleidžiate daugiau nei uždirbate, o gal uždirbate ir išleidžiate vienodai? Paprastai savanoriškai PVM mokėtoju tampama nes tai – apsimoka. Tad gerai paskaičiuokite, ar tai apsimokės jums. Pavyzdžiui, kas mėnesį jūs išrašote sąskaitų už 2000 Eur + PVM. Tad kas mėnesį turėtumėte išleisti mažiausiai 2000 Eur + PVM tam, kad PVM mokėtojo statusas jums būtų naudingas. Nepamirškite, jog tai – tiesioginės veiklos išlaidos – darbuotojų algos į šią sumą neįeina.

 

Tad kada tapti PVM mokėtoju tikrai verta?

 

Iš tiesų, norint kad PVM mokėtojo statusas atsipirktų paslaugų įmonei reikia turėti tikrai nemažai išlaidų. Žinoma, egzistuoja atvejai, kai PVM mokėtoju tapti būtina: kai metinės pajamos viršija 45000 Eur arba kitose ES šalyse įsigytų prekių vertė viršija 14000 Eur.

Tačiau yra atvejų, kuomet apie tapimą PVM mokėtoju svarstyti net neverta – nauda garantuota:

 

  • Visi jūsų klientai – PVM mokėtojai. Tokiu atveju jūsų klientai kainos padidėjimo nepajaus, o jūs net gi atrodysite patikimesni – PVM mokėtojo statusas suteikia įvaizdį, jog jūsų įmonė yra pelningas ir patikimas partneris. Tad jei dirbate tik su verslo klientais – registruokitės PVM mokėtoju. Žinoma, būtinai prieš tai įvertinkite savo pajamų ir išlaidų santykį.
  • Dauguma jūsų prekių yra eksportuojamos. Eksportui taikomas 0% PVM tarifas, tačiau susigrąžinti PVM už išlaidas vis tiek galite. Tad jei eksportuojate – PVM mokėtojo statusas jums tikrai pravers ir padės gerokai sumažinti kaštus.
  • Kai jūsų veiklai taikomas lengvatinis PVM tarifas. Lengvatinis PVM tarifas taikomas knygoms ir kitiems neperiodiniams informaciniams leidiniams, apgyvendinimo paslaugoms, laikraščiams ir žurnalams.

 

Tad nuo ko pradėti?

 

Ne retai įmonių steigėjai PVM mokėtojais nori registruotis iš karto, jau steigdami įmonę. Iš vienos pusės, taip – paprasčiau, mat steigdami veiklą iš karto gausite PVM mokėtojo kodą. Norint PVM mokėtoju tapti po kurio laiko, turėsite pateikti ataskaitas, veiklos planus VMI ir atsakyti į jiems kilusius klausimus. Tai – gana įtemptas procesas, nes VMI nėra linkę lengvai išduoti PVM mokėtojų kodų ir PVM mokėtojo statusą gausite tik jei atitiksite visus jų reikalavimus. Žinoma, visi šie klausimai nekyla jei PVM mokėtoju registruojatės ne savanoriškai, o dėl atsiradusios prievolės.

Tačiau nepaisant šių sunkumų, rekomenduojame pradėti veiklą be PVM mokėtojo kodo. Keletą mėnesių padirbėję ir panagrinėję savo apskaitos duomenis suprasite, ar verta registruotis PVM mokėtoju. Apskaita nemeluoja – greta pajamų ir išlaidų pridėję po menamą stulpelį, atvaizduojantį PVM mokėjimą ir susigrąžinimą netruksite pamatyti realią savo įmonės situaciją.

 

Na o jei vis tiek dvejojate, visuomet tarkitės su APSKAITA AG specialistais: nemokamos konsultacijos, buhalterinė apskaita, įmonių steigimas, teisininko paslaugos, finansininko paslaugos – viskas vienoje vietoje, vienoje profesionalų komandoje. Kreipkitės jau dabar: https://apskaitaag.lt

atgal sekantis
Call Now Button