fbpx

Mažoji bendrija: steigimas, privalumai ir trūkumai

Mažoji bendrija: steigimas, privalumai ir trūkumai

Nors mažoji bendrija kaip juridinė forma atsirado prieš mažiau nei dešimtmetį, šiandien steigiant pirmąjį verslą tradiciškai renkamasi būtent ši įmonės forma. Nors su mitais ir išankstiniu nusistatymu kalbant apie mažąsias bendrijas susiduriame tikrai gana retai, verslo pasaulyje gana ilgai besisukantys verslininkai mažąsias bendrijas nuvertina ir tiki, jog UAB yra vienintelė tikra įmonės organizavimo forma. Tad šiandien išsamiai aptariame, kas yra Mažoji bendrija: steigimas, privalumai ir trūkumai.

Steigiame mažąją bendriją

Mažosios bendrijos steigimas reikalingų dokumentų teikimo tvarka nedaug kuo skiriasi nuo kitų įmonių steigimo proceso. Tačiau pradžių pradžia yra įmonės pavadinimo kūrimas. Įmonės pavadinimas turi būti originalus ir jį privaloma pateikti Registrų centrui, kuris, jei pavadinimas atitiks reikalavimus, įtauks jį į juridinių asmenų registrą. Tiek pavadinimo reikimas Registrų centrui, tiek pats mažosios bendrijos steigimas patogiausiai ir greičiausiai vyksta naudojantis elektroninėmis prieigomis, kuriose savo tapatybę turėsite patvirtinti elektroniniu parašu.

Steigimo dokumentuose turėsite nurodyti visus mažosios bendrijos narius. Jų turi būti ne daugiau nei dešimt, tad ši įmonės valdymo forma geriausiai tinka smulkiems ir vidutiniams verslams. Mažoji bendrija išsiskiria tuo, jog darbiniai santykiai su mažosios bendrijos vadovais nėra griežtai reglamentuojami, tad mažosios bendrijos vadovo įdarbinti pagal darbo sutartį nebūtina. Be to, ir įstatinis kapitalas nėra privalomas. Taip, mažoji bendrija yra ideali įmonės forma tiems, kurie „pradeda verslą nuo 0“.

Mažoji bendrija vs UAB

Kaip jau minėjome, mažoji bendrija ne retai nuvertinama patyrusių verslų kaip nepatikima įmonės forma. Tad kokie esminiai šių įmonės formų skirtumai?

  • Fizinis ir juridinis asmuo. Tiek mažosios bendrijos, tiek uždarosios akcinės bendrovės vadovai nerizikuoja savo asmeniniu turtu, nes abiejose formose juridinis asmuo ir fizinis asmuo yra atskirti. Tad tiek bankrutavus MB, tiek ir UAB, jų savininkai rizikuoja tik įmonės turtu ir narių įnašais.
  • Steigimas ir įstatinis kapitalas. Mažosios bendrijos steigime gali dalyvauti iki 10 asmenų ir įstatinis kapitalas nėra privalomas. Tuo tarpu steigiant UAB minimalus įstatinis kapitalas – 2500 Eur, o akcininkų gali būti iki 249. Tad UAB tinka atvejais, kai verslas potencialiai bus didelis ir kompleksiškas.
  • Valdymas ir struktūra. Jei MB steigia vienas asmuo, jis visus sprendimus priima pats vienas, o jei daugiau – valdymo forma numatoma steigimo dokumentuose. Tuo tarpu siekiant suvaldyti gausų UAB akcininkų būrį taip paprasta nebus. Svarbiausius su įmone susijusius sprendimus priima akcininkų susirinkimas, kuriame didesnį balso svorį turi tie, kurie turi didesnį akcijų kiekį.
  • Mokesčių lengvatos. Tiek MB, tiek UAB taikomos mokesčių lengvatos. Tiek mažosioms bendrijoms, tiek uždarosioms akcinėms bendrovėms gali būti taikomas lengvatinis 5% pelno tarifas. Tam, kad tuo galėtų pasinaudoti MB, jos metinės pajamos negali viršyti 300000 eurų. Tuo tarpu UAB kartelė – tie patys 300000, tik ne pajamų, o pelno. Norint pasinaudoti lengvata tiek MB, tiek ir UAB vidutinis darbuotojų skaičius negali viršyti 10. Tad iš tiesų šiuo atveju lengvata pasinaudoti lengviau mažosioms bendrijoms, kurios potencialiai yra kuriamos kaip mažesnės įmonės, generuojančios mažesnes apyvartas.
  • Buhalterija ir apskaita. Mažosios bendrijos apskaitą gali vesti pats mažosios bendrijos vadovas. Tai ypač patogu jei pakanka turimų žinių ir įmonės veiklos apimtys nėra didelės. Tuo tarpu UAB privalo turėti buhalterį, kuris yra atsakingas už įmonės apskaitą ir finansinių ataskaitų teikimą.
  • Pelno išėmimas. MB neprivalo sudaryti sutarties su savo vadovu ar vadovais, o pelnas gali būti išsiimamas avansu be griežtų apribojimų ir gana paprastai. Tuo tarpu UAB akcininkai gali gauti arba atlyginimus, arba dividendus, kurių išmokėjimas yra griežtai reglamentuotas ir gerokai sudėtingesnis procesas nei MB atveju.

Tad apibendrinant pagrindiniu MB minusu laikytume tai, jog MB narių skaičius yra ribotas ir plėstis negali. UAB gali lengvai priimti naujus akcininkus, taip didinti savo įstatinį kapitalą ir plėstis, o MB nariai nors ir gali parduoti/perleisti savo MB nario statusą, tačiau baigtinis jų skaičius negali viršyti dešimties. Na o pagrindiniu UAB minusu laikytume gana griežtą įstatinio kapitalo reikalavimą, kuris gali atbaidyti tuos, kuriems šis finansinis įsipareigojimas yra per didelis.

Beje, MB bet kada gali būti gana lengvai pertvarkoma į bet kurią kitą juridinę įmonės formą, tad nereikia manyti, jog MB plėtra vis tik nėra įmanoma. Tačiau tai – saugi ir paprasta forma tiems, kurie versle žengia pačius pirmuosius žingsnius.

Stereotipai

Tad kodėl vis tik MB yra nuvertinama patyrusiu verslininkų? Ne retai šis stereotipas susiformuoja žinant, jog MB nariai nerizikuoja savo asmeniniu turtu, o nedidelę MB lengva uždaryti. Tačiau tai nereiškia, jog MB visiškai neneša jokios atsakomybės – norint nutraukti MB veikimą, kaip ir bet kurios kitos įmonės bankroto atveju, privalu atsiskaityti su partneriais ir padengti visus įsiskolinimus. Na o tiek MB, tiek UAB nariai nerizikuoja savo asmeniniu turtu. Taip, UAB nariai rizikuoja savo įnašu, tačiau vargu ar rasime MB savininką, kuris nebūtų įdėjęs nei cento į savo įmonę veiklos eigoje. Tad renkantis verslo partnerius, paslaugų teikėjus ir pardavėjus rekomenduojame pirmiausia kreipti dėmesį ne į įmonės formą, o į siūlomas paslaugas, jų kokybę, bendravimo lygį, jei pavyksta rasti – atsiliepimus.

Esminiai mažosios bendrijos privalumai

Apibendrinant išskiriame pagrindinius privalumus, kurie mažąją bendriją padaro patrauklia įmonės valdymo forma:

  • Nereikia įstatinio kapitalo. Tai jūsų pirmasis verslas, kurį pradedate nuo nieko? Tad jums kainuos tik įmonės steigimas.
  • Paprasta valdymo struktūra. Jei būsite vienintelis MB savininkas, sprendimus priimsite pats, o jei jūsų bus daugiau, nedideliame narių rate priimti sprendimus nėra sudėtinga.
  • Lengva išsiimti pelną avansu. Priešingai nei kitose įmonės valdymo formose, beveik bet kuriuo metu galite išsiimti pelną avansu, o darbintis pagal darbo sutartį bendrijoje neprivalote.
  • Nesudėtinga apskaita. Žinoma, rekomenduojame MB apskaitą patikėti profesionalams. MB apskaita gerokai pigesnė nei kitų įmonių, o Apskaita AG profesionalų komanda užtikrins kad gautumėte kokybiškas paslaugas: https://apskaitaag.lt/mazosios-bendrijos-buhalterine-apskaita/
  • Galimybės persiorganizuoti. Šiandien jūsų poreikiams užtenka MB, tačiau tikite, jog jūsų verslas plėsis itin plačiai? MB lengva perorganizuoti į UAB ar bet kurią kitą juridinę formą, tad pasinaudokite visais MB privalumais veiklos pradžioje, o jei prireiks plėstis – tai padarysite be vargo.
Steikite MB be rūpesčių

Žinoma, beveik viską pasaulyje galima pasidaryti pačiam – net ir dviratį išrasti. Tačiau Apskaita AG komanda matė ne vieną ir ne du pradedančiuosius verslininkus, kuriems ne tik padėjome įsteigti mažąją bendriją. Mažosios bendrijos steigimas Vilniuje, mažosios bendrijos steigimas Kaune ar mažosios bendrijos steigimas Kupiškyje vyksta vadovaujantis tais pačiais principais, tačiau visi jaunieji verslininkai įprastai turi labai panašius klausimus, į kuriuos turime atsakymus. Apskaita AG įmonių steigimas, įmonių buhalterija, teisininkų konsultacijos yra pasirengusios būti greta jūsų visą įmonės steigimo ir gyvavimo procesą. Be to, konsultuojame nemokamai. Juk mums rūpi jūsų verslas! Kreipkitės dėl įmonių steigimo jau dabar: https://apskaitaag.lt/mb-steigimas/

atgal sekantis
Call Now Button