fbpx

Ar verta registruotis PVM mokėtoju?

Ar verta registruotis PVM mokėtoju?

Bene dažniausi mitai, su kuriais susiduriame dirbdami su pirmą kartą įmonę steigiančiais asmenimis, yra susiję su PVM mokėtojo statusu. „Tai aišku darom PVM kodą, degalinėj mažiau mokėsiu už kurą!“ – šią ar panašią frazę tikrai išgirstame kartą į mėnesį ar du. Pirmiausia norime pasidžiaugti, kad galime padėti visiems, kurie galvoja apie įmonės steigimą ir paaiškinti, kada verta ir kada neverta tapti PVM mokėtoju. Ir ypač smagu, kai nauji būsimi verslininkai ateina ne iš anksto įsitikinę, o klausia: Ar verta registruotis PVM mokėtoju?

Pridėtinės vertės mokestis

Pridėtinės vertės mokestis (PVM) yra taikomas apmokestinant beveik visas parduodamas prekes ir paslaugas. PVM sudaro didžiausią dalį mokesčių, įplaukiančių į Lietuvos biudžetą, nes PVM moka tiek įmonės, tiek paprasti fiziniai asmenys kasdien – ir ne po vieną kartą. Standartinis PVM yra 21% kainos, kurią pardavėjas turi sumokėti valstybei už parduotą paslaugą ar produktą.

Kai kurie ūkio subjektai PVM mokėtojais tapti privalo, na o kai kuriais atvejais PVM mokėtojo statusas yra pasirenkamas.

Kada PRIVALOMA tapti PVM mokėtoju?

Jei pasiekiate tam tikras ribas vykdant ūkinę veiklą, tapti PVM mokėtoju tampa privaloma:

  • juridinio asmens atlygis iš šalies teritorijoje (Lietuvoje) vykdomos ekonominės PVM apmokestinamos veiklos (prekių tiekimo / paslaugų teikimo) per metus (per paskutiniuosius 12 mėnesių) viršija 45 000 eurų;
  • juridinis asmuo Lietuvoje iš kitų Europos Sąjungos (ES) valstybių narių per kalendorinius metus įsigyja prekių daugiau kaip už 14 000 eurų;
  • juridinis asmuo yra kontroliuojamas asmens, kontroliuojančio keletą juridinių asmenų, ir kurių bendra pajamų suma iš prekių tiekimo / paslaugų teikimo Lietuvoje per metus (per paskutiniuosius 12 mėnesių) viršija 45 000 eurų arba Lietuvoje iš kitų ES valstybių narių per kalendorinius metus įsigyja prekių daugiau kaip už 14 000 eurų (neįskaitant PVM). Pažymėtina, kad prievolė skaičiuoti bendrą 45 000 eurų atlygio sumą ir/arba bendrą 14 000 eurų prekių iš kitų Europos Sąjungos valstybių narių PVM mokėtojų (arba privalančių jais būti) įsigytų ir į Lietuvą atgabentų prekių vertę, nėra taikoma, jeigu šie asmenys gali įrodyti, kad:
  1.  nė vienas šių kontroliuojamų įmonių valdymo organas ir (arba) atskiras valdymo organų narys nėra tas pats asmuo ir
  2.  jų faktiškai vykdoma ekonominė veikla nėra to paties pobūdžio ir jie neveikia vienas kito naudai ar interesais.

Svarbu pabrėžti, jog 45000 Eur riba yra taikoma ne kalendoriniams metams, o paskutiniams 12 mėnesių.

Kada PVM mokėtoju tampama savanoriškai?

Įsiregistruoti PVM mokėtoju savanoriškai turi teisę Lietuvos asmuo, vykdantis ar ketinantis vykdyti ekonominę veiklą, neatsižvelgiant į tai, kad bendra atlygio suma nesiekia 45 000 Eur  ribos, išskyrus atvejus, kai vykdoma ir numatoma vykdyti vien tik tokią veiklą, kurioje naudojamų prekių ir / ar paslaugų pirkimo ir / ar importo PVM pagal PVMĮ 62 str. dalies nuostatas negalėtų būti atskaitomas).

Tačiau čia taip pat yra niuansų. PVM kodą suteikia Valstybinė mokesčių inspekcija, kuri jų taip parastai į kairę ir į dešinę nedalina. Norint tapti PVM mokėtoju teks užpildyti klausimyną, pateikti įmonės veiklos dokumentus ir įrodyti, jog PVM kodas jūsų veikloje iš tiesų reikalingas. Atsakinėjant į VMI klausimus pravartu prisiminti, kokiais atvejais verta tapti PVM mokėtoju savarankiškai.

Kokiu atveju verta tapti PVM mokėtoju?

– Visi jūsų klientai yra PVM mokėtojai. Šiuo atveju jūsų klientai nepajaus jūsų kainų padidėjimo, nes patys susigrąžins sumokėtą PVM, o jūs atrodysite savo klientams patikimesni.

– Kitas atvejis, kuomet naudinga tapti PVM mokėtoju yra tada, kai didžioji dalis Jūsų prekių yra eksportuojama. Verta paminėti, kad eksportui taikomas 0 % PVM, tačiau Jūs turite galimybę susigrąžinti PVM.

– PVM mokėtoju tapti verta tada, kai Jūsų veiklai yra taikomas lengvatinis PVM tarifas. Lengvatinis PVM tarifas taikomas knygoms ir kitiems neperiodiniams informaciniams leidiniams, apgyvendinimo paslaugoms, laikraščiams ir žurnalams.

Kada NEVERTA tapti PVM mokėtoju?

  • Jei jūsų didžioji dalis klientų yra ne PVM mokėtojai, t.y. fiziniai asmenys. Tokiu atveju jūs galite pasiūlyti jiems konkurencingesnę kainą nei jūsų konkurentai, kurie dirba su PVM kodais.
  • Jei jūsų įmonė iš tiesų labai maža ir dirbate vienas/viena, o veiklos mąstai yra nedideli, PVM kodas jūsų įmonės buhalteriją padaro gerokai sudėtingesne ir privalote kas mėnesį teikti PVM deklaracijas bei skaičiuoti mokesčius. Tai išaugina įmonės išlaidas buhalterinei apskaitai.
  • Jei jūsų veikloje nedaug išlaidų, vargu ar jums apsimoka tapti PVM mokėtoju. Pavyzdžiui, jei teikiate grafinio dizaino paslaugas ir dirbate namuose su kompiuteriu, jūsų veiklai iš esmės nereikalinga žaliava, kurią perkate, tad PVM sumokėsite gerokai daugiau nei susigrąžinsite. Apskritai PVM mokėtojais labiau apsimoka tapti tiems, kurių veikloje parduodamas produktas arba paslaugos sukūrimui reikalinga nemažai žaliavų.

Kaip tapti PVM mokėtoju?

Pats paprasčiausiais būdas tapti PVM mokėtoju yra registruotis juo jau steigiant įmonę. Jei žinote, jog jūsų įmonės veikloje vyks prekyba su kitomis valstybėmis, iš karto numatote nemažus pardavimus ar paslaugos/prekės sukūrimui reikalinga nemažai žaliavų, PVM mokėtoju galite registruotis iš karto.

Kitu atveju PVM mokėtoju galite tapti jau vykdant veiklą. Kaip minėjome, VMI atsakingai tikrina visus, norinčius tapti PVM mokėtojais, todėl turėsite atsakyti į jų klausimus, pateikti ataskaitas ir įrodyti, jog PVM kodas jūsų veikloje tikrai bus naudingas. Nauji verslininkai kiek išsigąsta pirmųjų susidūrimų su VMI, todėl Apskaita AG specialistai padeda susigaudyti ir pateikti informaciją.

Tad ar verta tapti PVM mokėtoju?

Kiekvienos įmonės situacija yra individuali ir priklausomai nuo jūsų veiklos ir užmojų vieno atsakymo būti negali. Sprendžiant, ar verta tapti PVM mokėtoju, svarbu pasiskaičiuoti ar papildomos išlaidos buhalterijai jums atsipirks; įvertinti, ar jūsų klientams PVM mokėjimas nesukels papildomų išlaidų ir ar iš tiesų galite užtikrinti, jog PVM susigrąžinsite pakankamai daug jog jums apsimokėtų tapti PVM mokėtoju.

Apskaita AG specialistai turi plačią patirtį dirbant su įvairiausių sričių verslininkais ir jų įmonėmis, tad greitai ir profesionaliai konsultuojame PVM mokėtojo kodo gavimo klausimais. Konsultacijos yra NEMOKAMOS.

Susisiekite telefonu:

atgal sekantis
Call Now Button