fbpx

Kokius mokesčius moka mažoji bendrija?

Kokius mokesčius moka mažoji bendrija?

 

Mažoji bendrija kaip juridinė forma būsimus verslininkus dažniausiai žavi pirmiausia dėl savo paprastumo ir patogumo steigiant bei dėl tikrai labai mažų mokesčių. Jei mažoji bendrija nėra PVM mokėtoja, mokesčiai mokami vos kartą per metus. Tad kokius mokesčius moka mažoji bendrija?

Pirmieji veiklos metai

Daugelį nuo idėjos imtis savo verslą atbaido mintis apie mokesčius, kuriuos reikės susimokėti. Mažoji bendrija ir yra tokia juridinė forma, kuri sukurta tarsi „pasibandyti“ verslą be jokios rizikos: juridinis ir fizinis asmuo atskirti, tad jei subankrutuosite – prarasite tik įmonės turtą, tačiau ne savo asmeninį.

Pirmaisiais metais taip pat galima nemokėti VSD mokesčių, o PVM mokamas tik jei pasiekiate 45 tūkstančių eurų pajamas per 12 pastarųjų mėnesių.

Be to, pirmųjų metų pelnas yra tarsi nemokamas – galite nemokėti pelno mokesčio net jei uždirbsite pirmaisiais metais.

Jei už mažosios bendrijos narius nėra mokamas PSD, teks pasirūpinti juo. Minimalus PSD yra 64,50 Eur (2024 metais). Tai ir yra vienintelis privalomas mokestis, kurį turėsite mokėti.

 

Pagrindiniai mažųjų bendrijų mokesčiai

Na o prabėgus pirmiems įdomiems metams, greičiausiai susipažinsite su aktualiais mokesčiais mažajai bendrijai:

  1. Sodros mokesčiai (VSD, PSD)
  2. Gyventojų pajamų mokestis (GPM)
  3. Pelno mokestis
  4. Pridėtinės vertės mokestis (PVM).
Sodros mokesčiai (VSD ir PSD mokesčiai)

Jei mažosios bendrijos narys išsimoka lėšas asmeniniams poreikiams, jis turi susimokėti VSD ir PSD įmokas.

VSD įmokos yra skirtos motinystės, ligų, pensijų ir nedarbo socialiniam draudimui. Kitaip tariant, taip jūs kaupiate savo darbo stažą, nors dirbate tiesiog mažojoje bendrijoje. VSD įmokų tarifas – 13,83 proc., o jei dalyvaujate papildomame pensijų kaupime – 16,83 proc.

PSD įmokos keliauja privalomajam sveikatos draudimui – tai jūsų teisė keliauti pas gydytoją kai susirgsite ir gauti nemokamą gydymą. Rūpintis PSD įmokomis labai svarbu, nes reguliariai nemokant PSD įmokų prarandama teisė į sveikatos draudimą, kas reiškia, jog už vizitą pas gydytoją bei tyrimus turėtumėte susimokėti. PSD įmokų tarifas – 6,98 proc.

PSD ir VSD mokesčiai skaičiuojami nuo pusės asmeniniams poreikiams išimtų pinigų, tad jei išsiimama 1000 Eur, mokesčius reikia mokėti nuo 500 Eur – atitinkamai 69,15 Eur VSD ir 34,9 Eur.

Tačiau tai – bene mažiausiai populiarus mažųjų bendrijų savininkų ir narių būdas pinigų išsimokėjimui. Paprastai pinigai mažosiose bendrijose išmokami kaip atlygis už direktoriaus darbą arba kaip pelno dalį, o tokie išmokėjimai VSD įmokomis neapmokestinami ir reikia sumokėti tik PSD mokestį nuo minimalios algos – 64,50 Eur.

Gyventojų pajamų mokestis (GPM)

Bet kokios mažosios bendrijos nario gautos pajamos iš mažosios bendrijos yra laikomos B klasės pajamomis, kas reiškia, jog nuo jų reikia susimokėti GPM (gyventojų pajamų mokestį). GPM moka pats lėšas gavęs asmuo kitais kalendoriniais metais deklaruodamas pajamas.

MB direktoriaus atlyginimas apmokestinamas 15 proc. GPM, MB narių lėšos asmeniniams poreikiams  – 20 proc. GPM, pelno išmokėjimas MB nariams – 15 proc. GPM.

Tad jei mažoji bendrija uždirbo, pavyzdžiui, 1000 Eur, galite juos išsimokėti kaip pelną arba kaip atlyginimą už MB direktoriaus paslaugas ir susimokėti tik 150 Eur mokesčių kitais metais. Būtent ši galimybė labiausiai žavi daugelį jaunų verslininkų, nes mokesčiai iš tiesų labai nedideli.

Žinoma, svarbu nepamiršti, jog jei tai jūsų vienintelės pajamos, turite mokėti PSD įmokas, kurios garantuoja jums sveikatos draudimą.

Pelno mokestis

Pelno mokestį moka įmonė pasibaigus kalendoriniams metams. Kaip jau rašėme, už pirmuosius metus pelno mokestis mažosios bendrijoms neapmokestinamas, na o toliau jo apmokestinimas gali būti arba 5%, arba 15%. Dažniausiai mažosios bendrijos moka 5% pelno mokestį, jei atitinka šiuos kriterijus:

  • Vidutinis darbuotojų skaičius neviršija 10 žmonių;
  • Metinės bendrijos pajamos neviršija 300000 Eur;
  • Mažosios bendrijos nariai neturi daugiau kaip 50% akcijų ar dalių kitose įmonėse.
Pridėtinės vertės mokestis (PVM)

Mažoji bendrija privalo registruotis PVM mokėtoja, jeigu pajamos per paskutinius 12 mėnesių viršija 45 000 eurų arba prekių, įsigytų iš kitų valstybių narių, vertė praėjusiais kalendoriniais metais viršijo 14 000 eurų. Standartinis PVM tarifas – 21 proc.

Plačiau apie PVM mokesčio tarifą ir atvejus, kada verta ir kada – neverta registruotis PVM mokėtoju savanoriškai, rašėme šiame straipsnyje: https://apskaitaag.lt/apskaita/ar-verta-registruotis-pvm-moketoju-2/

 

Kokius mokesčius moka mažoji bendrija? Šiame straipsnyje aptarėme visus pagrindinius mažųjų bendrijų mokamus mokesčius bei atvejus, kaip mokesčių sumokėti kuo mažiau. Primename, kad jei mažoji bendrija turi samdomų darbuotojų pagal darbo sutartį, mokesčiai už juos mokami lygiai taip pat, kaip bet kurioje įmonėje.

Apskaita AG specialistai primena, kad jei turite daugiau klausimų dėl mažųjų bendrijų ar kitų juridinių formų steigimo, mielai padėsime išsklaidyti dvejones. Įmonės steigimas ar mažosios bendrijos steigimas ne tik paprastas, bet ir malonus procesas tai darant su profesionalų komanda!

sekantis
Call Now Button