VšĮ kūrimas: verslas ar mėgstama veikla?
Jei kas yra UAB, IĮ ar MB daugmaž aišku net tiems, kas su įmonių veikla susiję tik kaip darbuotojai, tai VšĮ veikla dažniausiai atrodo tarsi kitas, tolimas pasaulis. Visuomenėje gausu mitų apie viešųjų įstaigų veiklą ir darbo organizavimo principus. Tačiau net ir VšĮ uždirba pelną. Tad kyla klausimas, kaip yra iš tikrųjų – VšĮ kūrimas: verslas ar mėgstama veikla?
Kas yra VšĮ
VšĮ – viešoji įstaiga – yra įmonės forma, kuri pirmiausia išsiskiria tuo, jog tai yra pelno nesiekiantis juridinis asmuo. Dėl šios priežasties viešosios įstaigos apskaitos ir apmokestinimo tvarka skiriasi nuo kitokios formos įmonių apskaitos ir apmokestinimo.
Viešosios įstaigos apmokestinamajam pelnui taikoma pelno mokesčio lengvata. Jeigu viešosios įstaigos mokestinio laikotarpio pajamos iš ūkinės komercinės veiklos neviršija 300 000 Eur, 7 250 Eur pelno apmokestinama taikant 0 proc. mokesčio tarifą, o likusi dalis – taikant 15 proc. mokesčio tarifą.
Ne pelno siekiančios organizacijos pelnas
Tačiau kyla klausimas – iš kur gi tas pelnas, jei įmonė pelno nesiekia? VšĮ, kurių didžiąją dalį sudaro nevyriausybinės organizacijos, yra puikiausia forma burtis bendraminčiams ir siekiant ne uždirbti, o veikti. Pavyzdžiui, Všį sektoriui priklauso gyvūnų globos draugijos, vaikų ir jaunimo užimtumo centrai, pagyvenusių asmenų draugijos ir pagalbos grupės, visuomenės švietimo organizacijos ir kiti vienetai, kurių pirminis tikslas yra ne pelnas. Žinoma, tokios organizacijos parduoda savo prekes ar paslaugas, tačiau visa jų veikla yra orientuota pirmiausia į gerus darbus, švietėjišką veiklą, pagalbą.
Darbas už dyką?
VšĮ išsiskiria tuo, jog šiame vieninteliame juridiniame vienete neapmokamas darbas yra legali praktika. Viešoji įstaiga su darbuotojais gali sudaryti savanoriško darbo sutartį ir tokie darbuotojai dirbs be atlygio. Savanorystė yra gana plačiai paplitusi Vakarų šalyse, tačiau ir Lietuvoje netrūksta norinčių savanoriauti vaikų dienos centruose, gyvūnų prieglaudose. Išimtis yra VšĮ direktoriaus darbo sutartis – įstaigos vadovas privalo dirbti pagal darbo sutartį ir gauti atlyginimą. Tačiau tai yra visos pajamos, kurias gaus įmonės steigėjas – nei direktorius, nei darbuotojai ar akcininkai negali gauti dividendų. Visas VšĮ uždirbamas pelnas turi likti VšĮ viduje: veiklos ir organizacijos gerbūvio gerinimui.
Žinoma, darbuotojai neprivalo dirbti už dyką, ypač tie, kuriems darbas VšĮ yra jų pagrindinė veikla. Deja, geri darbai prideda karmos taškų, tačiau jais neapmokėsi asmeninių sąskaitų už šildymą, maistą ar kurą. Todėl su nuolatos organizacijoje dirbančiais darbuotojais gali būti sudaromos įprastos darbo sutartys ir mokamas įprastas darbo užmokestis. Norint sėkmingai siekti organizacijos tikslų, įmonei bus reikalingi patyrę, sumanūs darbuotojai, kurių prisivilioti be darbo užmokesčio tikrai nepavyks.
Tiesa ta, kad vis dar pasitaiko verslų, kurie bando slėptis po VšĮ kauke ir negalėdami kitais būdais išsimokėti pelno, stipriai didina administracijos darbuotojų atlyginimus. Tačiau VšĮ išlaidos yra prieinamos visuomenei, tad tokio piknaudžiavimo pasitaiko vis rečiau.
Paramos gavėjas
VšĮ išsiskiria tuo, jog jie gali gauti paramą iš juridinių asmenų ir 1,2% gyventojų skiriamo pajamų mokesčio. Tai ypač padeda šioms organizacijoms, tačiau kartu tampa ir papildoma atskaitomybe – tiek verslai, tiek fiziniai asmenys nori būti tikri, jog savo pinigus patiki tiems, kas juos išleis būtent taip, kaip žada. Todėl VšĮ yra priverstos rūpintis komunikacija ir sklaida apie nuveiktus darbus.
Be to, VšĮ gali pritraukti papildomų lėšų priimdama naujus dalininkus. Žinoma, jie negalės išsiimti pelno dividendais, tačiau su jais gali būti sudaromos darbo sutartys.
Nekeičiama veikla
Kone vienas vienintelis VšĮ minusas yra tai, jog VšĮ gali negali keisti savo veiklos pobūdžio. Iš esmės, jei VšĮ buvo steigta su tikslu gelbėti beglobius gyvūnus, vaikų dienos stovyklų veikla teks kurti naują VšĮ. Tačiau šis klausimas daug aktualesnis ne VšĮ, kurie paprastai susiduria su nuolatiniu lėšų, laiko ir darbo jėgos stygiumi, o verslams, kurie nepavyks veiklai imasi kitų veiklų. Tad ši nuostata veikia tarsi papildomas saugiklis, neleidžiantis VšĮ virsti verslu. Be to, VšĮ negalima reorganizuoti į UAB. Tad jei jau VšĮ pradėjo gerai uždirbti, ji niekada nevirs verslu.
Susumuojame…
Tad VšĮ yra puiki valdymo forma tiems, kas turi iš tiesų puikią, gerą nešančią idėją. VšĮ veikla yra neatsiejama nuo skaidrumo, o reputacija – vienas esminių dalykų bet kuriam VšĮ. Norint kad organizacija veiktų ir augtų sėkmingai, svarbu ieškoti būdų kaip pritraukti ją palaikančius investuotojus, įmones, norinčias prisidėti prie veiklos. Pagrindinis VšĮ skirtumas nuo pelno siekiančios įmonės yra tas, jog VšĮ siekia ne daugiau uždirbti, bet daugiau nuveikti. Tačiau visuomenėje gaji klaidinga nuomonė, jog VšĮ darbuotojai gali dirbti tik už dyką. Joks darbas nebus atliekamas gerai jei jį atliekantys žmonės turės tam tik keletą laisvų valandų po kasdienio darbo ar bus priversti galvoti, kaip patenkinti savo pagrindinius žmogiškus poreikius. Tad VšĮ ne tik gali, bet ir turėtų mokėti algas savo nuolatiniams darbuotojams.
Tad jei turite idėją, kurios esmė ne uždirbti pinigų, bet atnešti teigiamą pokytį ar išspręsti problemą, VšĮ yra puikiausia priemonė jums. Kreipkitės į profesionalią Apskaita AG komandą ir įsteikite VšĮ vos per keletą dienų. Konsultuojame nemokamai: https://apskaitaag.lt/vsi-steigimas/